Pohybová príprava rozvíja u detí vnímanie svojho tela, pohyblivosť, obratnosť a flexibilitu. A držanie tela veľmi ovplyvňuje grafomotoriku.
Pohyb pomáha deťom pri správnom držaní tela, koordinácii pohybov, zdokonaľuje sa rovnováha a obratnosť, rozvíja sa odvaha, rytmus pri básničkách a pesničkách, spolupráca, socializácia, vzájomná komunikácia a počúvanie druhých, zdokonaľuje sa manipulácia s pomôckami, radosť.
Rovnováha pomáha dieťaťom získať sebadôveru, nové schopnosti a koordináciu a tým veľmi ovplyvňuje aj grafomotoriku a teda celý prísomný prejav a držanie tela, pera, ceruzky, štetca,…
Doma, v prírode, aj na trhu môžeme nájsť veľa užitočných pomôcok, ktoré rozvíjajú pohybovú schopnosť a koordináciu. Hier aj pomôcok je množstvo, čo je nápomocné, ale aj zahlcujúce. Pár tipov na dôležité pohybové aktivity pre deti.
Prekážková dráha
Ľahko si ju vytvoríte doma, či v prírode. Použiť môžete rôzny materiál po ktorom budete chodiť bosí, napr. rôzne koberčeky, vrecko naplené ryžou, gaštany či kamienky, lano alebo špagát,…
Prestriedajte prvky na preliezanie, podliezanie, balancovanie, kráčanie po úzkej trase. Použiť môžete len to čo máte v okolí: stolička, zrolované tričko, papiere, švihadlo, karimatku, deku, atď. Ako obmenu môžete dať deťom niečo prenášať. Menším deťom drevenú kocku na plastovom tanieriku, väčším loptičku na lyžičke.
zdroj: shutterstock
Sluchová pozornosť v pohybe
Presne toto rozvíja práve hra „Kubo velí“ Dieťa musí pozorne počúvať kedy má ktorý pohyb vykonať a kedy nie. Ak počulo vetu „Kubo velí skákať“ deiťa má začať skákať, ak počulo „skákať“ má zostať v predchádzajúcej činnosti.
Veľmi jednoduchá a obľúbená hra, plus skvelý tréning sluchovej pozornosti.
Pohybová pamäť
Pohybovú pamäť vedia podporiť aj klasické vytlieskavačky, ktoré podporujú sluchovú pamäť. Môžete sa hrať na rôzne napadobňovanie krátky scénok, jednoduchých pohybov alebo prerozprávanie básničky či riekanky pohybom.
Hmat
Azda najznámejšie je hmatové pexeso. To si ľahko vytvoríte nalepením rôznych materiálov na vrchnáčiky alebo nastrihaním rôznych druhov textílii.
Môžete však hľadať aj dvojice podľa tvaru – zaviažete oči alebo schováte za krabicu 3 dvojice, napr. drevené kocky rôznych tvarov, matice rôznych veľkostí, guličky z rôznych materiálov a pod.
zdroj: freepik
Schovávačka a stavanie bunkrov
Podporíte tak vnímanie vlastného tela dieťaťa.
zdroj: freepik
Hľadanie pokladu
Hravo podporíte priestorovú orientáciu. Nakreslite jednoduchú mapu priestoru a vyznačte miesta kde hľadať. Podrobnejšie v tomto článku.
Hra na zvieratká
Zvieratká sú u detí obľubené a takouto hrou roznýbete rôzne svaly a časti tela. Nezabudnite na zvuky 🙂
zdroj: Ivana Mach
Pohyb je dôležitý
Bez ohľadu na vek. Buďme deťom príkladom aby sa pridali. Dobré sú aj rôzne preliezky. Nebojte sa ich preliezať spolu. Aj rôzne rovnovážne cvičenia.
Grafomotorika
Grafomotoriku ovplyvňuje držanie tela, pevný stred tela, koordinácia a pohyb celej ruky, už od ramena aj spolupráca celého tela. Takže hýbte sa 🙂
Hravo sa môžete rohýbať aj s našou hrou Veselé hry s myškou.